Vyrážíme za Krakonošem na hory.

Vyrážíme za Krakonošem na hory.

25.05.2021

  • Místo konání: Harrachov

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor

Novogotická Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor stojící na vrcholu Hvězda. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Krkonošské silnice, jejímž patronem byl arcivévoda Stephan - Štěpán, který na vrch vystoupil.

Kníže Rohan kopec na jeho počest přejmenoval na Štěpánovu výšinu a zahájil zde stavbu rozhledny. Byla však postavena pouze základna věže se vchodem, kdy se arcivévoda přestal těšit přízni vídeňského dvora a odešel do Uher. Kníže, který stavbu zahájil zřejmě pro posílení svého vlivu ve Vídni, práce pozastavil a torzo věže poté stálo nad Tesařovem celých 40 let. Udržoval ji Horský spolek a turisté sem chodili pozorovat slunce. Zajímavé národností poměry této části hor se odrazily i na nedokončené rozhledně. Rozhlednu od knížete převzal Horský spolek a o 4 roky později byla dostavěná věž otevřena. Výhled z ní je opravdu krásný – za pěkného počasí můžete spatřit Krkonoše, Jizerské hory, ale i Zvičinu, Mužský, Bezděz, Ralsko a Lužické hory.

O Štěpánce se vypráví pověst, podle níž kníže Rohan stavbu zastavil na varování cikánky - hadačky, která mu předpověděla, že zemře brzy po dokončení věže. Roku 1892 byla rozhledna dokončena a kníže Rohan skutečně zemřel do měsíce poté...

Obliba 24 metrové rozhledny je po celou dobu její existence obrovská - s jejím obrázkem bylo vydáno rekordní množství pohlednic, její charakteristická silueta byla prezentována jako Rigi Jizerských hor, až do Kořenova se odtud jezdívalo na saních i lyžích. Poblíž Štěpánky tradičně stojí dřevěný stánek s občerstvením, zajímavý je i kamenný stůl s lavicí u jejího vchodu. Za věží lze najít trosky kamenného válečného kříže, který měl být údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2. světové války.

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Zajímavostí jsou obří hrnce a kotle, zavné čertova oka, které dravý proud Mumlavy vymlel v žulových stupních. Po většinu roku voda padá bystře z 10metrové výšky dolů, ale jakmile přijde zima, mráz promění vodu v led a vykouzlí tak mohutný ledopád, originální dílo přírody.

Parní soboty na Zubačce v Tanvaldu

Železniční společnost Tanvald pro Vás připravuje i v roce 2021 mnoho akcí na jediné české ozubnicové trati. Těšit se můžete na zvláštní vlaky i bohatý doprovodný program na nádraží v Kořenově.

Zvláštní vlaky po nejstrmější české trati bude dopravovat jedna ze dvou dochovaných unikátních motorových ozubnicových lokomotiv řady T426.0 přezdívaných „Rakušanka“. Ve zvláštních vlacích budou řazeny osobní vozy Balm z 60. let 20. století včetně historického motorového vozu M240.056 přezdívaného „Singrovka“ a bufetového vozu Balm Bistro. Na akci 26. června se ukáže parní lokomotiva 310.0134 přezdívaná „Kafemlejnek“ či další historická vozidla.

Jízdenky na zvláštní vlaky Železniční společnosti Tanvald si můžete zakoupit přímo ve vlaku nebo na nádraží v Tanvaldě. Na některé jízdy budeme prodávat i jízdenky na nádraží v Kořenově. Větším skupinám doporučujeme včasnou rezervaci míst.

Na všechny akce bude v Kořenově připraveno bohaté občerstvení - 21. srpna budeme vařit převážně z borůvek, 25. září hlavně z brambor.

V Kořenově můžete navštívit Muzeum ozubnicové dráhy a Výtopnu Kořenov nebo se můžete svézt vláčkem Důlní železnice. Mezi Kořenovem, Jizerkou a Příchovicemi bude při většine akcí jezdit historický autobus.

Sobota 26. června 2021 – Parní sobota na Zubačce
Zvláštní vlaky s parní lokomotivou, zvláštní vlaky s ozubnicovou lokomotivou

Sobota 17. července 2021 – Za pohádkou na Zubačku
Zláštní jízdy s ozubnicovou lokomotivou, program pro děti v Kořenově

Sobota 7. srpna 2021 – Modelový den na Zubačce, Výročí 60 let ozubnicových lokomotiv T 426.0
Zláštní jízdy s ozubnicovou lokomotivou, výstava železničních modelů ve Výtopně Kořenov

Sobota 21. srpna 2021 – Borůvková sobota na Zubačce
Zvláštní jízdy s ozubnicovou lokomotivou, borůvkové hody v Kořenově.

Sobota 25. září 2021 – Bramborové ukončení sezóny na Zubačce
Zvláštní jízdy s ozubnicovou lokomotivou, bramborové hody v Kořenově.

Sobota 4. prosince 2021 – Vánoční svařák ve Výtopně Kořenov
Netradiční předvánoční posezení mezi historickými vozidly ve Výtopně Kořenov.
Změna programu vyhrazena!

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů vznikla na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Vyhlídková věž, která nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně, je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem.

 

zpět