Včelí stezka

Včelí stezka

05.08.2015

  • Místo konání: Harrachov

A protože jsme v Harrachově a osvícený pan hrabě Jan Nepomuk Harrach byl ten, kdo vymohl pro Čechy v roce 1864 první včelařský spolek v Chrudimi a následně se v roce 1872 sám stal předsedou nově ustanoveného Ústředního včelařského spolku pro Čechy, tak bylo jasné, koho jméno stezka ponese.

START:  Most přes Mumlavu, autobusové nádraží
CÍL: Pension Renáta Rýžoviště
DÉLKA: 3,5 km
PŘEVÝŠENÍ: 130 m
OBTÍŽNOST: Střední
KOČÁRKY: Pro 2/3 trasy ano
VYUŽITÍ HARRABUSU: Částečně ANO

Na zhruba tříapůlkilometrové trase najdete 11 stanovišť, kde se dozvíte, jak včely a čmeláci žijí a co včelaření vlastně obnáší. Nečekejte ale jen nudné naučné tabule. Po cestě jsou umístěny i opravdové úly a záhonky s rostlinami typickými pro oblast Krkonoš. A nejen to. Hned při prvním zastavení zjistíte například něco ze života hraběte Jana Nepomuka Harracha, na každém druhém stanovišti vaše děti potěší skládačky s různými zvířátky, s živými ovečkami se pro změnu můžete setkat na louce u stanoviště č. 4. Tam se také můžete zchladit na lavičce stojící uprostřed Ryzího potoka.

Páté zastavení je obohaceno o hnízdiště, které vám ukáže, v jakém prostředí mohou žít drobní živočichové a jak jim na své zahrádce můžete pomoci. Stezka postupně představuje historický vývoj úlů od starších k novějším, předposlední dva jsou dokonce skleněné, kde můžete nádherně pozorovat cvrkot včel uvnitř. Včelám totiž sklo nevadí, berou ho jako přírodní materiál.
Možnost občerstvit se, vypustit své ratolesti na dětské hřiště nebo se současně schovat před nepřízní počasí budete mít na stanovišti č. 6 a 11. U tůňky s tabulí č. 7 budete mít příležitost pozorovat našeho nejstaršího pstruha Pepu a seznámit se s vodníkem, který tůňku hlídá. Pak projdete aromacentrem, kde ucítíte vůni včel, medu a vosku, a na stanovišti č. 9 můžete napsat vzkaz patronovi včel sv. Ambrožovi a rozhlédnout se po okolí, poněvadž budete na nejvyšším místě naší trasy. Zde také stojí sv. Ambrož v životní velikosti.
Na posledním stanovišti dostanete absolventské razítko do vašeho „pochodníku“ nebo jen tak na ruku. Pokud si během cesty chcete prohlédnout úly s živými včelami zblízka, tak musíte počítat, že vás některá včela – strážce vchodu – přijde zkontrolovat. Nikdy nechoďte před česno, ale vždy nejlépe zezadu. Je vhodné nedělat prudké pohyby a chovat se tiše, nejíst a nepít.
Úly na stanovišti 4, 6 a 11 si ale můžete otevřít beze strachu, že by vás včela píchla. Jsou bez včel nebo jsou tam obrázky, které ukazují, jak to v úlu v kterou dobu vlastně vypadá a funguje. A jestli jste cestou dostali chuť na med, můžete si ho koupit na včelnici při čtvrtém a závěrečném zastavení. Víc informací o včelí stezce

 

zpět