V Harrachově se podařilo obnovit skokanské můstky

V Harrachově se podařilo obnovit skokanské můstky

01.01.2021

  • Místo konání: Harrachov

Díky úsilí mnoha dobrovolníků, veřejné sbírce, Svazu lyžařů ČR, Libereckému kraji, sponzorům a nadšeným fandům se vrátil život na dlouho osiřelé skokanské můstky v Harrachově. Od přelomu roku 2020/21 zde opět skáčí čeští reprezentanti v letu na lyžích a severské kombinaci.

Skoky na lyžích patřily v minulosti v podání českých reprezentantů k parádním disciplínám. Dnešní juniory ale brzdily podmínky, hlavně nedostatek můstků. Dobrou zprávou tedy je, že se v Harrachově aktuálně skáče na můstcích K40, K70 a K90.

Harrachov má pět středních a velkých můstků, žádný jiný takový areál pro skokany a sdruženáře v Česku není. Velký můstek s kritickým bodem K120 je uzavřený už přes deset let a "mamut" K180 od roku 2014. Vdechnout nový život by jim měla nákladná rekonstrukce v příštích letech. Už nyní ale probíhají jednání o výměně termínů na pořádání MS v letech na lyžích. Rok 2024 reálný není, první možný termín konání domácího šampionátu je v roce 2026.

Harrachovské můstky menší i mamutí

Areál skokanských můstků v Harrachově se dělí na dvě hlavní části. Níže na svahu jsou umístěny můstky s kritickým bodem 40, 70 a 90 metrů a nad nimi pak je areál velkých můstků, který byl vybudován v letech 1978 až 1983. Jedná se o můstek s kritickým bodem 120 metrů a mamutí můstek určený pro lety na lyžích, jehož kritický bod je 185 metrů. Jeden z menších můstků je pokryt umělou hmotou. Tím je možné ho pro skákání využívat i v létě.

Harrachov a zdejší skokanský areál je úzce spojen s Pavlem Plocem. Jeden z našich nejlepších skokanů v historii zde v roce 1983 obsadil druhé místo na Mistrovství světa v letech na lyžích. Zároveň zde vytvořil tehdejší světový rekord 181 m. Vyhrál zde pak i v závodech Světového poháru.

100 let skokanských můstků v Harrachově

Nejstarší skokanský můstek v Harrachově pochází z roku 1920. Stál na Čerťáku a skákalo se zde okolo 30 metrů. Postupně se můstek zvětšoval, o dva roky později stál další můstek na Ptačinci. Postupně se stavěly další, až nakonec vyrostl i slavný mamutí můstek. Harrachov se zařadil mezi několik málo středisek v Evropě, kde se pořádaly světové poháry ve skocích a letech na lyžích.

Můstky vlastnil německý WSpVerein, pak LTBK, Tatran, TJ Jiskra. Po celou dobu se o ně místní lyžaři starali, opravovali, budovali nové. Byli i u stavby mamutího můstku a v té době největšího skokanského areálu na světě. Do roku 1989 se v Harrachově uskutečnilo 39 Světových pohárů, 4 MS v letech na lyžích, MS juniorů, dvakrát MS veteránů, přes sto mezinárodních a stovky národních závodů, trénovali zde skokani a sdruženáři od žáků až po dospělé a vyrostlo tu obrovské množství reprezentantů.

Po privatizaci získal můstky Sportovní areál a.s., který do oprav areálu neinvestoval a v roce 2014 byly všechny můstky uzavřeny. Od roku 2019 se Lyžařský a turistický Bucharův klub úspěšně snaží zašlou slávu můstků obnovit. Harrachovští nadšenci vytvořili spolek a vyhlásili na záchranu můstků sbírku. Během roku 2020 se jim svépomocí podařilo opravit a zprovoznit můstky K40 a K70, věž trenérů a vlek. Od ledna 2021 je v provozu i větší můstek K90.

 

 

zpět