Safari Park Dvůr Králové letos slaví 75 let

Safari Park Dvůr Králové letos slaví 75 let

14.03.2021

  • Místo konání: Dvůr Králové nad Labem

V roce 2021 slaví Safari Park Dvůr Králové 75 let od svého založení. Návštěvníky čeká řada novinek, mimo jiné zrekonstruovaný pavilon hrošíků a letní expozice hrochů či most do safari, ale také zcela nová část areálu.

Zahrada se v rámci oslav rozhodla najít historické fotografie návštěvníků. Příznivci dvorského Safari Parku tak mohou zasílat své vzpomínky z rodinných alb na e-mail propagace@zoodk.cz až do 15. června 2021. Je třeba je opatřit jménem autora, co nejpřesnějším datem vzniku a v ideálním případně i popiskem s konkrétní vzpomínkou. Safari park v průběhu letní sezony zveřejní výběr nejlepších snímků na svých sociálních sítích.

Porota, tvořená téměř 64 tisíci příznivců safari parku na Facebooku, pak vybere dva vítěze v kategoriích Zvíře: obrázky jakýchkoli živočichů z chovu ve Dvoře Králové nad Labem a Ostatní: fotografie staveb, rodinných momentek a dalších situací z areálu. Na autora té, které internetoví fanoušci dají nejvíc označení „to se mi líbí“, čeká neopakovatelný zážitek ze soukromého off-road safari s průvodcem. Ve hře je také setkání se žirafami a zajímavé ceny s tematikou safari parku.

Ze zookoutku k Safari Parku

Safari Park Dvůr Králové, tehdy ještě jako prostý zookoutek, se návštěvníkům otevřel 9. května 1946. Tehdy zaujímal plochu jen 4,6 hektaru a nabízel pohled na jezevce, lišky nebo sovy v okolí Neumannovy vily. Zvířat ale rychle přibývalo a v roce 1951 již zookoutek vystupoval pod jménem Východočeská zoologická zahrada. To už v areálu existoval pavilon exotické zvěře s opicemi nebo lvem jménem Rémus. Zoo se brzy stala oblíbeným cílem a druhým největším i nejnavštěvovanějším místem svého druhu v zemi.

Zlom ale přišel až v roce 1965, kdy se ředitelem stal Josef Vágner. Ten prosadil zbudování safari, které je dnes kulturní památkou, a také významné zaměření na africkou faunu. Během svého ředitelování uspořádal osm expedic do Afriky, z kterých dovezl tisíce zvířat. Ta znamenala základ legendárních chovů ve Dvoře, které z něj dodnes činí nejvýznamnější genetickou banku afrických zvířat mimo jejich původní domovinu.

Z odkazu Josefa Vágnera safari park čerpá dodnes, když pokračuje v unikátních chovech a vrací řadu druhů zpět do jejich původního domova. Takovými jsou například antilopy koňské, buvoli kaferští, adaxové, přímorožci šavlorozí. Světový věhlas má i záchranný chov nosorožců černých, kteří se vrátili ze Dvora do Tanzanie a Rwandy. Patrně nejznámější jsou pak snahy safari parku o záchranu nosorožců bílých severních. Na světě jsou dnes známy už jen dvě samice těchto nosorožců a obě se narodily ve Dvoře.

 

zpět