Potřebujete se v Krkonoších ochladit? Poradíme Vám!

Potřebujete se v Krkonoších ochladit? Poradíme Vám!

30.07.2018

  • Místo konání: Krkonoše

Labský vodopád v Labském dole

Krkonoše jsou hlavní vodopádovou oblastí v České republice. Nachází se zde množství vodopádů, dosahují úctyhodných výšek. Díky čtvrtohornímu zalednění se v Krkonoších vyvinuly nejvyšší vodopády České republiky, které se někdy dokonce objevují v přehledech nejvyšších vodopádů Evropy.

Huťský vodopád u Rokytnice nad Jizerou

Huťský vodopád byl v minulosti vyhledávaným výletním místem. Byla zde restaurace, kde se každou neděli pořádaly tancovačky. V huťském vodopádu padá voda z výšky 20 m a vodopád je napájen Huťským potokem, který pramení pod chatou Dvoračky.

Černohorské vodopády

Černohorský potok protéká pod jihovýchodním úpatím Černé hory údolím Těsný důl, někdy také nazývaným Klauzový důl. Hluboké strmé údolí ukrývá mnoho vodopádů a kaskád na ortorulách a kvarcitech.

Mumlavský vodopád v Harrachově

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Pančavský vodopád v Krkonoších - nejvyšší vodopád ČR

Nejvyšší vodopád v České republice, s výškou 148 m, se v několika stupních řítí skalnatým srázem z hrany Pančavské louky na dno Labského dolu. Nachází se v Krkonošském národním parku, přibližně 1 km jižně od Labské boudy.

Vodopád Kamieńczyka - Szklarska Poręba

Nejvyšší vodopád v polské části Krkonoš. Práh vodopádu se nachází v nadmořské výšce 843m. Vodopád se skládá z trojstupňové kaskády o celkové výšce 27m a padá do nádherné soutěsky Kamieńczyka, dlouhé asi 100m. Její kolmé skalní stěny dosahují více než 25m výšky, šířka v některých místech nepřesahuje 4 metry.
Za prostřední kaskádou se nachází, Valony částečně uměle zvětšeny, jeskyně – tzv. Złota Jama (Zlatá jáma), kde se vyskytuje pegmatit a ametysty. U vodopádu je turistická chata „ Kamieńczyk“ a „Szałas Sielanka“.

 

zpět