Pokořte Černou horu - jednu z dominant Krkonoš

Pokořte Černou horu - jednu z dominant Krkonoš

26.08.2019

  • Místo konání: Janské Lázně

Stačí nechat vyvézt kolo populární kabinovou lanovkou, zvanou Černohorský expres – a právě od její horní stanice začíná 16 km okruh o devíti zastaveních s informačními tabulemi. Přibližují jedinečnou flóru a faunu Černé hory, krkonošské budní hospodářství, na tzv. Zrcadlech je i panoramatická mapa hlavního krkonošského hřebene. Na Černou horu vedla vůbec první krkonošská lanová dráha, byly to dvě velké kabiny pro 30 osob. Dnes v průseku po této lanovce vede sjezdová trať. Modernější lanovka byla vybudována v roce 1980 a nejmodernější, kabinová, se rozjela v roce 2004. Na předposledním sloupu původní lanovky z roku 1928 je zřízena 24 m vysoká rozhledna Panorama, otevřená roku 1998 a nabízející nádherné výhledy nejen na Krkonoše, ale daleko do nitra Čech.

V pramenné oblasti Černohorského potoka se nachází i největší a nejstarší vrchovištní rašeliniště lesního typu v Krkonošském národním parku. Zaujímá 420 000m³ a jeho stáří se odhaduje na 6 000 let. Chráněno je jako přírodní památka, po povalových chodnících jím vede okružní naučná stezka. Její součástí je i vyhlídková věž s jedinečným výhledem na rašelinnou louku. Na rozlehlém temeni, po úbočích zalesněné hory, se nachází do daleka viditelný televizní vysílač, rozmach turistiky pamatují Černá i Sokolská bouda a Horský hotel.

Do zimy je ještě sice dost daleko, ale proč nepřipomenout, že v zimě nabízí ty nejlepší podmínky pro všechny sněhové sporty Skiareál Černá hora, jehož specialitou je téměř 4 km dlouhá sáňkařská dráha od horní stanice lanovky do Janských Lázní, která vede místy. Na saních rohačkách se tudy jezdilo už před více, než před 100 lety a Černá hora měla i svůj unikátní saňový výtah. Dnes si lze saně půjčit u dolní stanice lanovky, stejně jako v létě sjezdová kola a koloběžky. Na Sokolské boudě na vrcholu Černé hor natáčel Bořivoj Zeman část jednoho z nejpopulárnějších filmů padesátých let – Anděl na horách. 

zpět