Naučná stezka Rybárna

Naučná stezka Rybárna

05.08.2015

  • Místo konání: Harrachov

Následovalo období, kdy panstvo rybníky rušilo či spolu s potoky dávalo do pachtu. Hrabě Harrach se v roce 1873 k tradici cílevědo-mého zarybňování horských toků vrací a zakládá rybárnu, jež dala jméno i naší stezce, která obkružuje využité území pro chov pstruhů...

START: Hotel Resident
CÍL: Železniční stanice Mýtiny
DÉLKA: 1 km
PŘEVÝŠENÍ: 28 m
OBTÍŽNOST: Lehká
KOČÁRKY: Částečně ANO
VYUŽITÍ HARRABUSU: NE

Na této stezce můžete najít odpovědi na otázky, které vás v souvislosti s návštěvou Harrachova napadnou, ať už se týkají možnosti trávení volného času, historie, přírody či ochránce hor – jemnostpána Krakonoše.

Stezka má 10 zastavení (panelů) a na každém z nich získáte řadu informací na dané téma. Úvodní panel je věnován přehledu nejzajímavějších míst v Harrachově, které je povinností neminout, protože vám jinak hrozí, že vám nikdo neuvěří, že jste Harrachov navštívili.
Zastavení číslo 2 dává návod k tomu, jak naložit s časem, který ať již v zimě nebo v létě našemu regionu věnujete. Dokáže vám, že se rozhodně nudit nebudete.
Další panely seznamují návštěvníky s krkonošskou faunou a flórou a uvítají je především milovníci přírody. Dozvíte se o typické zvířeně a květeně našich hor a dopátráte se, kupř. kdo je huňatec žlutopásý krkonošský nebo kde můžete spatřit kvést vzácnou šafránovou louku.
Své informace naleznou na trase i ti, kteří se věnují historii. Ti se dozví nejen to, že Harrachov byl v minulosti spolu se sousedním Kořenovem lázeňským městečkem či jaký byl osud tří kostelních zvonů ve válečných časech.
A protože Harrachov je významným střediskem zimních sportů, na stezce nechybí informace o tom, jak se k nám lyže, dříve nazývané ski, vůbec dostaly, kdo byl průkopníkem lyžařského sportu v zemi české nebo kdy zde byl postaven první skokanský můstek.
Trasa vás zavede i k místům, které daly stezce název. K rybníčkům, které z popudu Jana Nepomuka Františka hraběte Harracha sloužily pro chov pstruhů. Dozvíte se, že původně jich bylo více a proč na počátku trasy stojí zděná budova bývalého učiliště, a ne dřevěný lovecký zámeček (Landhaus), který sloužil při pobytech 10,11,12v městě hrabatům z Harrachu.
Poslední dva panely se věnují i tomu, jak se z Rýbrcoula stal Krakonoš nebo kolik by vás stálo získání sklářské hutě v roce 1764. Pokud tedy spojujete návštěvu místa odpočinku se získáním nových vědomostí nebo jen chcete poznat harrachovské zákoutí mimo nejčastěji navštěvované centrum, neváhejte a i tuto stezku poctěte svojí návštěvou.

 

zpět