Krkonoše mají již tři sněhové Krakonoše

Krkonoše mají již tři sněhové Krakonoše

12.02.2018

  • Místo konání: Krkonoše

Navštivte Jilemnici, Špindlerův Mlýn nebo Rokytnici nad Jizerou a máte unikátní sbírku sněhových Krakonošů.


Zastavení první - Sněhový Krakonoš v Jilemnici

Pokud se zima vydaří a nadělí dostatek sněhu, vzniká každoročně na jilemnickém Masarykově náměstí obrovská socha vládce hor, Krakonoše. Každý rok má jilemnický Krakonoš trochu jinou podobu, letos drží v rukou klobouk a berli.
Stavba má v podkrkonošském městě velmi dlouhou tradici. První Krakonoš na zdejším náměstí vyrostl už v roce 1909.

Před více než sto lety však neseděl, jako tomu je dnes, ale stál. Od té doby zkrášluje centrum Jilemnice každou zimu. Výjimkou byl rok 1912, kdy se ve městě konaly lyžařské závody a Krakonoše vystřídala sněhová socha Jana Buchara, průkopníka lyžování v Čechách. Kvůli nedostatku sněhu se nepodařilo Krakonoše postavit v letech 2013 a 2016.
Práce to však není jednoduchá – když mrzne, tak se musí socha polévat vodou, aby sníh změkl a dal se vytvarovat. Nejlépe se pracuje, když je obleva a teploty kolem nuly. Práce jde rychle a není tak namáhavá.

Zastavení druhé - Sněhový Krakonoš v Rokytnici nad Jizerou

I v Rokytnici najdete na náměstí sněhového pána hor - Krakonoše. Pokud mráz vydrží, tak se jím budete moci kochat třeba až do konce února, možná i déle.
Rokytnický Krakonoš je pohodlně usazen s nohami nataženými před sebou a s výhledem na rokytnické Dolní náměstí si pokuřuje fajfku. V rukou mu nechybí hůl. Při bližším prozkoumání ze všech stran si uvědomíte propracovanost jednotlivých detailů, například Krakonošova pláště.

Zastavení třetí - Sněhový Krakonoš ve Špindlerově Mlýně

Centrum největšího krkonošského střediska Špindlerův Mlýn opět zdobí obří socha Krakonoše ze sněhu. V centru města bude k vidění, dokud nepřijde výrazná obleva.

Obřího sněhového Krakonoše vytvořil Josef Dufek, který je i autorem známých sněhových Krakonošů na náměstí v Jilemnici. Několikametrovou sochu ve Špindlerově Mlýně společně se dvěma pomocníky zvládl za tři dny, a že je o pořádný kus větší než ta loňská. Krakonoš v jedné ruce svírá hůl, druhou má položenou na kolenu. Jeho pohled směřuje ke Svatému Petru. Pokud nebude velká obleva, pán hor by v centru lyžařského střediska mohl být ještě na začátku jara.

 

zpět