Kam na běžky s dětmi v Krkonoších

Kam na běžky s dětmi v Krkonoších

15.02.2021

  • Místo konání: Harrachov

Nemusíte se bát, že zdejší horský terén bude pro děti příliš obtížný, mezi krkonošskými stopami najdete trasy, které hravě zvládne každý malý běžkař. Pohodovou jízdu si navíc oblíbíte i vy. Jedná se o místa, kde se bílá stopa pravidelně upravuje. Letos díky pořádné sněhové nadílce není nouze o trasy i v níže položených místech, jako je Jilemnice nebo Vrchlabí. Užijte si pěkný rodinný výlet v Krkonoších!

I v Krkonoších se dají najít trasy, které nejsou příliš náročné a budou vyhovovat malým začínajícím běžkařům. A nemusíte zajíždět až do nitra národního parku – skvělé trasy najdete v okolí rybníka Kačák ve Vejsplaších, na jižním okraji Vrchlabí. Trasy jsou pravidelně upravované a denně do 20 hodin osvětlené.

Tratě navazují na delší okruhy směrem na Horní Brannou a Kněžice. Na Kněžicích jsou velmi pěkné trasy, vhodné i pro rodiny s dětmi, s návazností na Benecko a rozhlednu Žalý.

Jilemnická Hraběnka

Areál Hraběnka s turistickými i závodními trasami je určen pro méně zkušené a začínající běžkaře. Najdeme zde závodní tratě téměř v délce 20 km a také turistickou běžeckou trasu "Buď fit". Tato trasa je určena opravdu pro všechny; od malých dětí, až po zdatné sportovce či seniory. Celá trasa je značena žlutočernou značkou s nápisem "Buď fit" a obrázkem běžkaře.

Buď fit začíná na místě zvaném U buněk. Trasa vás povede okolo kapličky svatého Isidora, podél lesa až k hotelu Vyhlídka. Následuje cesta kolem vrcholu Kozinec, pak chvilku využijete cyklotrasu Jilemnickem křížem krážem č. 4206. Cestou se vám naskytnou krásné výhledy například na Hrabačovské údolí, vrch Žalý s rozhlednou, Dolní Štěpanice i panoramata Krkonoš.

Benecké kolečko i trasa na Mísečky

Pro milovníky běžeckého lyžování je Benecko hotovým rájem. Tratě propojené s nedalekým běžeckým areálem na Mísečkách vytvářejí jedno z nejkrásnějších a nejrozlehlejších sportovišť v Krkonoších. Systém několika vzájemně propojených okruhů různých délek a obtížností.

S malými dětmi vyrazte na Benecké kolečko – má mírný profil, senzační výhledy na Kotel a do kraje a nachází se v samém centru obce. Délka trasy je cca 1 km, pravidelně se upravuje na bruslení i klasiku. Výchozím bodem je centrální parkoviště u Hotelu Skalka.

Z Benecka na Horní Mísečky (či obráceně) je to 9 km krásnou krkonošskou přírodou po Bucharově cestě. Odpočinout si můžete na Rovince, známé křižovatce cest, kde najdete kiosek s občerstvením. Po cestě můžete s dětmi navštívit koníky na farmě Hucul pod Janovou horou.

Okolo Mumlavy v Harrachově

Až budou zase jezdit lanovky určitě vyrazte se staršími dětmi na výlet do okolí Harrachova. Nechte se vyvézt na Čertovu horu. Pak sjeďte na Janovu skálu a dále na Studenov. Pěkná cesta pokračuje po nahoupané rovince na Ručičky, kde se můžete u kiosku občerstvit. Poté odbočte na Kládovou cestu, která vás dovede na Krakonošovu snídani. Odtud pak už sjedete okolo Mumlavy do Harrachova.

Trasa měří 17 km, ovšem většinou vede z kopce. Nejnáročnější je Kládová cesta z Ručiček na Krakonošovu snídani. Vede sice po vrstevnici, ale dětem se bude zdát nekonečně dlouhá (6,5 km). Cestu lze o 3 km zkrátit přes Zadní Plech, ovšem je to cesta pro otrlé běžkaře – pro děti ji rozhodně nedoporučujeme. Není upravená, je velmi strmá a většinou zavátá velkým množstvím sněhu. Pokud by se dětem nechtělo až na Krakonošovu snídani, zkraťte si cestu u turistického přístřešku U Maštale k rozcestí Luboch v Mumlavském dolu.

 

zpět