Hornická trasa

Hornická trasa

05.08.2015

  • Místo konání: Harrachov

Dnešní toulka začíná v lokalitě Rýžoviště. Český název je odvozen od původního německého Seifenbach, oba svědčí o rýžování a hlásí se k němu v tradici i český název Ryzího potoka. Je proto dost pravděpodobné, že se ve vodoteči pokoušeli naši předci hledat zlato či stříbro.

START: Sporthotel Rýžoviště
CÍL: Autobusové nádraží
DÉLKA: 2,5 km
PŘEVÝŠENÍ: 165 m
OBTÍŽNOST: Střední
KOČÁRKY: NE
VYUŽITÍ HARRABUSU: ANO

Žlutě značená turistická cesta nás vede na hřeben Ptačince, kde již v 18. století bylo objeveno ložisko galenitu – leštěnce olovnatého, který příměs stříbra obsahuje. Cestu provází pozůstatky důlního díla, kterými jsou propady v místech větracích šachet. Při hlubinných pokusech po roce 1850 získávali horníci vedle stříbrného galenitu také baryt – využitelný na vsádku do pecí a fluorit, zdroj fluoru. Ale praktické-ho využití se dočkali až po dalším rozvoji chemického průmyslu.
A tak i když v roce 1901 bylo ložisko zkoumáno a hraběti Harrachovi byla potvrzena jeho bonita, dlouho byl těžený materiál používán pouze na výstavbu a opravy cest. Teprve po 2. světové válce byla těžba rozvinuta a nejvydatnější žíly Oldřich a Křemenný val jsou dlouhé až jeden kilometr a dosahují hloubky až 800 m.

Ještě než se přiblížíme k Mumlavě, míjíme místa, kde v reakci na tzv. německý můstek s nájezdovou věží, který na sousední Čertově hoře postavil v roce 1921 hotelier Erlebach, otevřeli Češi na počest pražského kongresu mezinárodní lyžařské federace nový Kongresový můstek. Můstek nejen přivítal řadu zahraničních závodníků, ale v několika dnech na dvacet tisíc diváků, kteří přijížděli především vlakem do Kořenova a dále koňskými povozy do místa závodů. Akce měla velký mezinárodní úspěch a byla i jedním z posledních podnětů k pořádání mistrovství světa v klasickém lyžování ve dvacátých letech minulého století.
Zájemci o problematiku hornictví mohou využít, pokud se vrátíte po levém břehu Mumlavy, hornického muzea, které vás přivítá u vstupu do Harrachova. Jen kousek dál, poblíž autobusového nádraží, pak můžete dnešní putování zakončit v expozici krkonošské přírody v jedné z nejstarších budov obce, v Šindelce z konce 17. století. Právě zde sedm osadníků založilo osadu u soutoku Mumlavy a Ryzího potoka nazvanou

 

zpět